Problemy z zasilaniem energetycznym przyczyniają się do powstania awarii pieca CO. Niestety takie sytuacje mają niezwykle szkodliwe działanie na podzespoły pracujące w nowoczesnym urządzeniu. Co zrobić, aby zapobiec uszkodzeniu pieca centralnego ogrzewania? Najlepszym sposobem na jego ochronę w sytuacji zaniku napięcia są UPS do pieca, które wydłużą również czas jego eksploatacji. Nie dojdzie już do powstania dużego ciśnienia w układzie a tym samym rozszczelnienia całej instalacji a nawet jej rozsadzenia. Zasilanie awaryjne pieca CO jest gwarancją jego stałej pracy w przypadku braku zasilania.
Czytaj również: Stała faza – czyli zasilanie awaryjne do pieca gazowego
Spis treści
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza?
Dla zapewnienia ciągłej dostawy prądu do pieca centralnego ogrzewania warto zakupić UPS do pieca. Na pewno wybór przetwornicy do zasilania pieca CO, nie jest łatwy, dlatego zawsze warto zapytać sprzedawcy, który doradzi najbardziej optymalne rozwiązanie. Bezpieczeństwo instalacji zostanie zachowane i co ważne również wszystkich osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Kupując zasilacz awaryjny trzeba zwrócić szczególną uwagę na moc urządzenia, która jest zależna od danego rozwiązania technologicznego pieca.
Zobacz również >> Jaki akumulator wybrać do zasilania pieca CO?
Energię elektryczną będzie można pozyskać z przetwornicy prądu zmiennego 230V oraz z akumulatora AGM lub żelowego. Zastanawiając się, jaki zasilacz awaryjny UPS do pieca CO wybrać? Trzeba zwrócić uwagę na to, czy posiada on zabezpieczenia przeciążeniowe i przeciw przepięciowe. W przypadku zaniku napięcia przetwornica zapewni zasilanie z akumulatora. Kupując UPS do pieca moc urządzenia, będzie uzależniona od jego zapotrzebowania na energię.
Zasilanie awaryjne pieca CO – Jakie najlepsze?
Wybierając przetwornicę do zasilania pieca CO, trzeba sobie uświadomić, od czego będzie zależała długość jej pracy. To proste, od akumulatora a dokładnie od jego pojemności. Duże znaczenie ma oczywiście wartość obciążenia zasilacza awaryjnego. Jeżeli są jakieś wątpliwości w czasie dokonywania zakupu, lepiej skorzystać z porady fachowca, ponieważ kupując zwykły akumulator samochodowy można doprowadzić do awarii pieca.Tylko baterie żelowe i AGM ( (z VRLA). Dlaczego? To właśnie te urządzenia są bardzo szczelne i bezobsługowe. Co jeszcze jest ważne? Dobry zasilacz awaryjny UPS do pieca CO musi pracować nie krócej niż sześć do dziesięciu godzin. Ponadto powinien być wyposażony w specjalny układ, które zabezpieczy akumulator przed rozładowaniem.
Wsparcie ze strony UPS do pieca CO
Stabilna praca pieca centralnego ogrzewania w przypadku osłabienia lub całkowitego zaniku napięcia jest możliwa po zainstalowaniu UPS do pieca. W przypadku pieca gazowego zasilacz awaryjny musi mieć napięcie wyjściowe w postaci pełnej sinusoidy. Ma to związek nie tylko z zasilaniem z sieci, ale także z akumulatora. Zabezpieczenia, jakie posiada taki zasilacz to kontrola prądu jonizacji, zapewnienie ochrony przeciwprzepięciowej. A także zabezpieczenie na korektorze napięcia sieciowego, odpowiadającego na brak prądu albo też jego skoki. Dla zwiększenia potencjału zasilaczy UPS do pieca jest możliwość ich połączenia z bateriami zewnętrznymi. Wiele osób zwraca uwagę na to, czy zasilacz awaryjny UPS współdziała z innymi odbiornikami: biernymi, czynnymi, generacyjnymi, pojemnościowymi.
Inne czynniki wpływające na wybór przetwornicy do zasilania pieca CO
- Czas pracy przetwornicy podczas korzystaniu jedynie z akumulatora. Im dłuższy tym lepszy, piec centralnego ogrzewania będzie zabezpieczony nawet przy dłuższym braku energii elektrycznej dostarczanej z sieci energetycznej.
- Jak już wcześniej wspominano, bardzo ważne przy wyborze jest moc urządzenia? Dlaczego? Piece standardowe wymagają zasilacza z 300 W, moc UPS 500 W (kopciuch), a w przypadku pieca z podajnikiem 700 W, a posiadając piec na pelet nawet 1000 lub 1500 W.
Zasilacze UPS do pieca wyposażone są w panel kontrolny, umożliwiający szybkie sprawdzenie parametrów i jeżeli jest taka potrzeba dostosowanie ich do aktualnych wymagań. Przetwornica do zasilania pieca CO może zapewnić zimny start, czyli uruchomienia jedynie przy użyciu akumulatora, bez dostępu do sieci elektrycznej.