0

Akumulator samochodowy jest integralną i ważną częścią złożonego systemu, który został zaprojektowany w celu dostarczenia prądu elektrycznego do pojazdu silnikowego. Jego głównym celem jest zasilanie rozrusznika, który uruchamia silnik. Aby wybrać odpowiedni rodzaj baterii do swojego samochodu, należy wiedzieć, co oznaczają oznaczenia akumulatora.

Najważniejsze parametry akumulatora

W trakcie przeglądania ofert różnych producentów baterii do samochodów, musimy zwrócić uwagę na oznaczenia akumulatora, które ułatwią nam dokonanie świadomego i właściwego wyboru. Prawidłowe parametry baterii do naszego pojazdu możemy znaleźć np. w książce serwisowej samochodu. Poniżej zostały opisane najważniejsze parametry akumulatora oraz informacje wyjaśniające, jak czytać oznaczenia akumulatora.

  1. Wymiary akumulatora. To pierwsza wartość, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie baterii do pojazdu. Jeśli zostanie ona nieodpowiednio dobrana, może, na przykład, nie zmieścić się w miejscu jej montażu.
  2. Pojemność akumulatora. Informuje nas o tym, jak długo bateria będzie w stanie dostarczyć prąd o danym natężeniu. Im wyższa wartość wyrażona w amperogodzinach (Ah), tym mocniejszy jest akumulator. Przykładowo, jeśli pojemność akumulatora wynosi 75 Ah, to należy interpretować to w ten sposób, że w trakcie 75 godzin, w temperaturze 25 st. Celsjusza, bateria jest w stanie oddawać prąd wielkości 1 ampera do pełnego rozładowania. Niemniej jednak, jeśli pojemność akumulatora będzie niedostateczna, możemy zaobserwować problemy z rozruchem pojazdu. Z drugiej strony, ze zbyt wysoką pojemnością baterii, niż zalecana przez producenta, może wiązać się jej niedoładowanie.
  3. Prąd rozruchowy akumulatora. Określa wartość prądu wyrażoną w amperach (A), którą bateria samochodowa może oddać w sposób ciągły, czyli jest to krótkotrwały, jednorazowy wydatek prądu, jaki akumulator może wygenerować w temperaturze -18 ºC przez 10 s do minimalnego napięcia (7,5 V). W praktyce oznacza to, że im wyższa wartość prądu rozruchowego, tym lepsza jego wydajność i tym rzadziej będą pojawiać się problemy z odpaleniem samochodu zimą, gdy temperatura powietrza spadnie znacznie poniżej zera.
  4. Napięcie znamionowe akumulatora. Informuje o przydatności baterii do konkretnej instalacji elektrycznej pojazdu. Napięcie, dla którego zaprojektowano układy elektryczne w samochodach, jest znormalizowane do 12 V, natomiast może się różnić w przypadku motocykli.
  5. Biegunowość akumulatora. Oznaczenie baterii za pomocą znaków „L+” oraz „P+” określa, po której jego stronie znajduje się biegun dodatni i ujemny, co ma znaczenie w odpowiednim dopasowaniu akumulatora do instalacji elektrycznej pojazdu.

Inne parametry akumulatora, na które warto zwrócić uwagę to pojemność rezerwowa, która określa czas, przez jaki bateria będzie zdolna do zasilania odbiorników w samochodzie w sytuacji, gdy alternator przestanie pracować oraz oznaczenie normy informującej o sposobie określenia wartości prądu rozruchowego (norma europejska EN, norma niemiecka DIN, norma amerykańska SAE).

5/5 - (6 votes)

Zobacz także